Kiedy warto zastosować aktywne przerwy śródlekcyjne?

W artykule skupimy się na przerwach w zajęciach innych niż wychowanie fizyczne. Chcemy jednak zasygnalizować, że w nich również można zastosować aktywne przerwy śródlekcyjne. Inny będzie jedynie ich charakter.

Ideą stosowania takich przerw jest wyrwanie ucznia ze stagnacji, gdy dostrzegasz, że jego energia się wyczerpuje, a koncentracja uwagi (focus) zostaje powoli zastępowana marzeniami o kolejnych wakacjach. Dla Ciebie – nauczyciela – to znak, że nadszedł czas na wprowadzenie bodźca, który pozwoli uczniom na „naładowanie akumulatorów” przed kolejnym etapem pracy. Na wychowaniu fizycznym może to być zmiana wymagającego dużej koncentracji ćwiczenia na krótką, pobudzającą zabawę w berka, która dostarczy uczniom pozytywny ładunek emocjonalny. A nawet zupełnie przeciwnie, wprowadzenie momentu całkowitego wyciszenia np. w postaci krótkiego elementu z pogranicza mindfulness. Jak widzisz, dobór odpowiedniej przerwy śródlekcyjnej nie musi ograniczać się do czasu na napicie się wody czy skorzystania z toalety. Może to być również wymagająca i w pełni zorganizowana część zajęć, która jednak będzie cechowała się zupełnie innym charakterem stosowanych obciążeń.

Wróćmy do przerw śródlekcyjnych stosowanych w przypadku zajęć realizowanych w sposób statyczny – uczniowie siedzą w ławkach (swoją drogą, proszę, abyś przemyślał ustawienie ich w alternatywny, lepszy dla uczniów sposób, np. w kształcie podkowy albo okręgu).

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 12  Strona 13  Strona 14
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wiosną dzieci zdrowo rosną. Gry i zabawy z motywem wiosennym

Wiosną dzieci bardzo lubią przebywać na świeżym powietrzu i warto to wykorzystać do promowania zajęć ruchowych inspirowanych przyrodą.

Czytaj więcej

Zabawowe formy wschodnich sztuk walk w etapie wczesnoszkolnym

Dziś wschodnie sztuki walki i sportów cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przed najmłodszymi adeptami stoi szeroka oferta wyboru sztuk walki, a co za tym idzie – trudniejsza decyzja do podjęcia w tej kwestii przez rodzica czy też opiekuna prawnego dziecka. Sztuki walki to nie tylko,... Czytaj więcej