W bieżącym numerze

 • przedstawiamy pomysły na gry i zabawy wykorzystujące wiosenne motywy,
   
 • zamieszczamy propozycję wykorzystania wschodnich sztuk walki w etapie wczesnoszkolnym,
   
 • podpowiadamy kiedy warto zastosować aktywne przerwy śródlekcyjne,
   
 • dzielimy się pomysłami na to, jak przeprowadzić lekcję jogi na zajęciach WFu,
   
 • radzimy jak przygotować uczniów psychicznie do zawodów sportowych,
   
 • prezentujemy pomysły na gry, zabawy i ćwiczenia terenowe w wychowaniu fizycznym i edukacji wczesnoszkolnej,
   
 • zamieszczamy gotowy scenariusz zajęć z propozycją próby wykonania przewrotu w przód,
   
 • podpowiadamy jak zapobiegać urazom na zajęciach wychowania fizycznego, ale i co zrobić, jeśli dojdzie do wypadku,
   
 • radzimy jak powinien wyglądać trening sportowy dla dzieci w cukrzycą.
   

WF Z POMYSŁEM

Gry, zabawy i ćwiczenia terenowe w wychowaniu fizycznym i edukacji wczesnoszkolnej

Lekcje wychowania fizycznego realizowane w klasach I–III szkoły podstawowej (nauczanie wczesnoszkolne) obejmują kilka istotnych zadań, a mianowicie: rozwijanie sprawności motorycznej i umiejętności ruchowych najmłodszych uczniów, ich samodzielności, inicjatywy, współdziałania czy pomysłowości. Ma miejsce też zaspokajanie tzw. głodu ruchu oraz wspomaganie naturalnego rozwoju biologicznego.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Kołyska – próby przewrotu w przód. Scenariusz dla uczniów klas I z elementami przewrotu w przód na podstawie zabaw i ćwiczeń

Ćwiczenia gimnastyczne wspaniale wpływają na rozwój uczniów. Często jednak nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej boją się wykonywać tego typu ćwiczenia z uczniami i pomijają je na lekcjach wychowania fizycznego.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

Wiosną dzieci zdrowo rosną. Gry i zabawy z motywem wiosennym

Wiosną dzieci bardzo lubią przebywać na świeżym powietrzu i warto to wykorzystać do promowania zajęć ruchowych inspirowanych przyrodą.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

Zabawowe formy wschodnich sztuk walk w etapie wczesnoszkolnym

Dziś wschodnie sztuki walki i sportów cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przed najmłodszymi adeptami stoi szeroka oferta wyboru sztuk walki, a co za tym idzie – trudniejsza decyzja do podjęcia w tej kwestii przez rodzica czy też opiekuna prawnego dziecka. Sztuki walki to nie tylko, jak się większości kojarzy, tzw. „bijatyka” i szerzenie agresji. Na tym etapie edukacji sztuki walki to zabawa i wszechstronny trening.

Kiedy warto zastosować aktywne przerwy śródlekcyjne?

W artykule skupimy się na przerwach w zajęciach innych niż wychowanie fizyczne. Chcemy jednak zasygnalizować, że w nich również można zastosować aktywne przerwy śródlekcyjne. Inny będzie jedynie ich charakter.

Joga na lekcji WF

Joga pozwala uatrakcyjnić rozciąganie i wzmocnić mięśnie wewnętrzne u dzieci. Wykorzystując jogę na zajęciach dajemy uczniom ciekawy sposób na uniknięcie rutyny i dobrą zabawę. Warto więc jej spróbować.

BEZPIECZNE ZAJĘCIA

Co robić w przypadku urazów na lekcji WF i jak im zapobiegać?

Dzieci powinny kojarzyć ruch z radością i beztroską, więc nie mogą być przytłoczone wizją ewentualnego wypadku. Dlatego tak planujmy nasze zajęcia, by osiągały założony efekt, ale podlegały odpowiedniej kontroli, ograniczającej możliwość wypadku i kontuzji do minimum.

W strefie online Prenumeraty PROFESJONALNEJ zamieściliśmy także:

PSYCHOLOG RADZI

Jak psychicznie przygotować uczniów do zawodów sportowych

Co może zrobić trener, aby pomóc swoim zawodnikom w sytuacji zawodów? Jak mentalnie może wesprzeć ucznia w starcie, przygotować zarówno na wygraną, jak i niepowodzenie? Tutaj z pomocą przychodzi wiedza z zakresu treningu mentalnego.

POMYSŁ NA ZDROWIE

Jak powinien wyglądać trening sportowy dla dzieci z cukrzycą?

Zmaganie się z cukrzycą nie wyklucza uprawiania sportu. Wśród osób z cukrzycą jest bardzo dużo profesjonalnych sportowców. Na ich przykładzie można zauważyć, że cukrzyca nie stoi na przeszkodzie w osiąganiu sukcesów. Jednak uprawianie sportu przez dzieci chore na cukrzycę jest dużym wyzwaniem. Oprócz intensywnie zaplanowanych dni treningowych dochodzą dodatkowe obowiązki związane z częstą kontrolą poziomu cukru we krwi, dawkowaniem insuliny i odpowiednią dietą.