W najnowszym numerze:

  • odpowiadamy na pytania, dlaczego rozgrzewka jest tak ważna i podpowiadamy, jak ją prawidłowo przeprowadzić – w jaki sposób dobrać ćwiczenia, kiedy stosować stretching dynamiczny, a kiedy statyczny,
  • podpowiadamy, w jaki sposób uczyć młodsze dzieci prawidłowej techniki rzutu do kosza,
  • przedstawiamy jedenaście pomysłów na niesztampowe zabawy na zimowe półkolonie wraz z propozycjami modyfikacji, aby można je było przeprowadzić również w sali gimnastycznej,
  • wskazujemy, w jaki sposób zbudować od podstaw silny i zgrany zespół – podajemy dziesięć zasad, których wprowadzenie pozwoli zyskać spójność grupy,
  • dzielimy się scenariuszami nietypowych lekcji wychowania fizycznego, przygotowanymi z myślą o uczniach w różnym wieku: nauka oddychania pod wodą dla młodszych dzieci, lekcja z balonem w roli głównej, zajęcia na śniegu bez sanek, doskonalenie blokowania w siatkówce, zajęcia w rytmie hip-hopu dla ósmoklasistów, lekcja z elementami samoobrony dla nastolatek,
  • opisujemy, minimalizować szkody wywołane przez skrzywienie boczne kręgosłupa – zamieszczamy zestaw ćwiczeń korekcyjnych wraz z omówieniem przyczyn powstawania skoliozy,
  • przedstawiamy przykładowy plan rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego.

 

Monika Ślusarska

redaktor prowadząca

WF Z POMYSŁEM

Lekcja na basenie

Scenariusz 45-minutowych zajęć na basenie poświęcony nauce oddychania pod wodą. Zabawowa forma pozwala zniwelować stres związany z poleceniem zanurzenia oczu, nosa i ust do wody.

Lekcja z balonem w roli głównej

Scenariusz 45-minutowej lekcji z wykorzystaniem balonów dla klasy V. Balon to pomoc prosta, wdzięczna, budząca także w starszych dzieciach entuzjazm, a przede wszystkim dająca wiele możliwości zastosowania na lekcji wychowania fizycznego – w ćwiczeniach oddechowych, zabawach ruchowych, gimnastyce.

Szalona lekcja na śniegu

Scenariusz 45-minutowych zajęć na świeżym powietrzu w zimowej aurze. Brak sanek nie oznacza, że zajęcia na dworze muszą być nudne i ograniczać się do bitwy na śnieżki. Przedstawione pomysły ćwiczeń i zabaw zakładają wykorzystanie minimalnej liczby przyborów.

Doskonalenie blokowania w siatkówce

Scenariusz 45-minutowej lekcji doskonalącej podstawową formę obrony w siatkówce – blok.

Nietypowy tor przeszkód

Scenariusz 45-minutowych zajęć, podczas których zadaniem dzieci jest pokonanie nietypowego toru przeszkód, wraz ze wskazówkami umożliwiającymi jego przygotowanie.

WF w rytmie hip-hopu

Scenariusz 45-minutowej lekcji z elementami tańca i muzyką hip-hopową dla ósmoklasistów.

Bezpieczna nastolatka. Lekcja WF z elementami samoobrony

Scenariusz 45-minutowej lekcji poświęconej nauce obrony zewnętrznej przed uderzeniem w głowę po uprzednim sygnale ostrzegawczym. Zajęcia zawierają elementy sztuki samoobrony i pozwalają na wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa u nastolatek.

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

Jedenaście pomysłów na zimowe półkolonie

Zestaw zabaw półkolonijnych na każdą pogodę – do przeprowadzenia w sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu.

Niechciana rozgrzewka

Omówienie zagadnień związanych z rozgrzewką, takich jak jej celowość, struktura, czas trwania, intensywność, zróżnicowanie w różnych dyscyplinach sportowych, wraz ze wskazówkami, jakie ćwiczenia wybrać.

Nauka prawidłowej techniki rzutu do kosza

Zestaw ćwiczeń uczących prawidłowej techniki rzutu do kosza i doskonalących ją, które powinny pojawić się na każdym treningu koszykówki.

AWANS ZAWODOWY

Tworzenie planu rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego

Przykład autorskiego planu rozwoju zawodowego, który może stanowić inspirację dla nauczycieli starających się o stopień nauczyciela mianowanego.

PSYCHOLOG RADZI

Jak zbudować silny zespół

Artykuł poświęcony budowaniu od podstaw zgranego zespołu – drużyny sportowej lub klasy wraz z omówieniem procesów towarzyszących formowaniu się zespołu i wskazówkami postępowania dla trenera lub nauczyciela, dzięki którym możliwe będzie zintegrowanie grupy.

POMYSŁ NA ZDROWIE

Ćwiczenia korekcyjne w przypadku skoliozy

Obszerny artykuł na temat przyczyn, konsekwencji i sposobów leczenia skrzywienia bocznego kręgosłupa wraz z zestawem ćwiczeń korekcyjnych przeciwdziałających skoliozie i korygujących tę wadę postawy.