WF Z POMYSŁEM

Kreatywny scenairusz lekcji

Tym razem przedstawiamy Wam scenariusz lekcji, który śmiało może zostać wykorzystany przez każdego nauczyciela wychowania fizycznego – również w tych szkołach, w których wciąż brakuje funduszy, a warunki prowadzenia zajęć pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli te problemy nie są Wam obce, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. Proponujemy w nim wykorzystanie szarf, dzięki którym oznaczycie berków, podzielicie uczniów na grupy, stworzycie tor przeszkód i zaaranżujecie ćwiczenia uspokajające.

Koszykówka - doskonalimy chwyty i podania oraz rzut do kosza po kozłowaniu

Ułożenie przez uczniów tematu lekcji z rozsypanki - każdy uczeń otrzymuje kartkę z numerem i literką lub wyrazem na odwrocie, trzeba stanąć w szeregu tak, żeby z karteczek można było odczytać temat zajęć.

TEST FMS

Functional Movement Screen służy do funkcjonalnej diagnozy danej osoby w celu oceny , zidentyfikowania najsłabszego ogniwa łańcucha kinematycznego oraz dysfunkcji wzorców ruchowych. Został opracowany w 1995 r. przez Lee Burtona i Gray’a Cooka. Przez lata ewoluował od prostego narzędzia obrazującą funkcjonalną ocenę zawodnika, a następnie stał się punktem wyjścia do działań treningowych czy też korekcyjnych .

Zabawy bieżne

Kamień-papier-nożyce - w parach dzieci grają do jednego wygranego pojedynku. Wygrany ma za zadanie złapać tego, który przegrał. Uciekający biegnie w kierunku linii końcowej, kiedy ją minie jest już bezpieczny. Gdy wygrany dogoni kolegę, zdobywa punkt. Jeśli uciekającemu uda się uniknąć schwytania, wtedy to on otrzymuje punkt.

WARSZTAT TRENERA I WUEFISTY

Aktywność fizyczna a zdrowie dzieci

Trudno o większy banał niż stwierdzenie, że aktywność fizyczna służy zdrowiu dzieci i młodzieży. Kiedy jednak próbujemy to uargumentować, wtedy może pojawić się problem. W gruncie rzeczy, poza przysłowiem, że w zdrowym ciele zdrowy duch, co wiemy o wpływie sportu na stan zdrowia naszych pociech? Przyczyn, dla których warto je namawiać do podjęcia wysiłku jest wiele!

Ćwiczenia rozciągające

Stretching to popularna nazwa ćwiczeń rozciągających. Do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyrządów ani urządzeń sportowych, a ich ogromną zaletą jest łatwość wykonania. Każdy rodzaj aktywności fizycznej, a takimi są lekcje wychowania fizycznego, powinien zawierać ćwiczenia tego typu.

ANIMAL WALK

Szukasz ćwiczeń na rozgrzewkę, które będą: atrakcyjne, poprawią mobilność stawów oraz wzmocnią mięśnie głębokie? Świetnie! Spróbuj tego!

Pomysły na sprawdzian

Poniższe propozycje są inspiracją dla nauczyciela do sprawdzenia umiejętności ucznia z danej dyscypliny sportowej. Zakres powtórzeń oraz poziom trudności należy dostosować do poziomu sportowego klasy.