Sen a motywacja uczniów na lekcji wychowania fizycznego

Interesująca publikacja na temat wpływu snu na funkcjonowanie fizyczne, psychiczne i społeczne ucznia w aspekcie uprawiania sportu, wzbogacona o wskazówki, jak pomóc podopiecznym zgłaszającym zaburzenia snu, jak je diagnozować i im zapobiegać.

W świecie nauki sen ma kilka definicji, natomiast należy przytoczyć tę najbardziej wskazaną w tym przypadku i zarazem trywialną: sen jest
metodą ochrony organizmu przed nadmiernym zmęczeniem fizycznym i psychicznym. Pełni fundamentalne funkcje [1]:


1. Zachowanie energii: koncepcja homeostazy wyjaśnia, że energia, która jest zużywana w ciągu dnia, musi zostać zrównoważona okresem odpoczynku. Metabolizm w ciągu nocy, a zwłaszcza w czasie snu, redukuje się o 5–25%. Co bardzo istotne: wysokie zużycie energii w ciągu dnia, np. po długotrwałym wysiłku fizycznym, jak i psychicznym powoduje wydłużenie snu. Informacja ta może nakierować nauczyciela na osoby, które regularnie np. uprawiają daną dyscyplinę sportu, uczęszczają na zajęcia muzyczne lub ambitnie przykładają się do nauki.


2. Regeneracja całego ciała: sen zmniejsza katabolizm (zredukowany metabolizm), a przyczynia się do szczytu anabolizmu. Hormon wzrostu jest wydzielany głównie w nocy, również w powiązaniu ze snem wolnofalowym (w pierwszej części snu). Dokładny pomiar wzrostu kości u młodzieży pokazuje, że sen jest powiązany z procesami anabolicznymi. Mądrość ludowa: ,,Idź spać, bo nie urośniesz” w tym przypadku ma racjonalne uzasadnienie.


3. Regeneracja mózgu: mózg podczas snu nie pracuje tak intensywnie, jak podczas dnia, kiedy oddajemy się różnym czynnościom wymagającym od nas wszelakiego wysiłku intelektualnego i/lub fizycznego. Uwaga, zapamiętywanie i inne zdolności poznawcze będą uzależnione od kondycji mózgu – a ta wymaga także odpoczynku.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 30  Strona 31  Strona 32  Strona 33
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Otyłość i nadwaga to nie koniec świata, czyli trening dzieci z nadwagą i otyłością

Omówienie bezpiecznych i skutecznych form treningu dla dzieci z nadwagą i otyłością, które gwarantują nie tylko redukcję masy ciała, lecz także zwiększają zdolność do pokonywania intensywniejszych wysiłków fizycznych i wpływają na polepszenie profilu hormonów związanych... Czytaj więcej

Dopalacze – najgorszy rodzaj narkotyków

Szerokie omówienie dostępnych na polskim rynku nowych substancji psychoaktywnych i związanych z ich zażywaniem zagrożeń.

Czytaj więcej