Dopalacze – najgorszy rodzaj narkotyków

Szerokie omówienie dostępnych na polskim rynku nowych substancji psychoaktywnych i związanych z ich zażywaniem zagrożeń.

Grupą docelową handlarzy narkotyków i dopalaczy są ludzie młodzi. Wynika to z małego doświadczenia życiowego, chęci eksperymentowania oraz młodzieńczego buntu tej grupy. Dopalacze są tańsze i przede wszystkim łatwiejsze do zdobycia, więc to one zajęły bardzo dużą część narkotykowego rynku. Niestety ani rodzice, ani nauczyciele, ani tym bardziej ludzie młodzi nie zdają sobie sprawy, że mają do czynienia z produktami pod wieloma względami groźniejszymi niż dobrze znane narkotyki. Dopalacze stanowią najgorszy rodzaj najgorszej klasy używek.


RODZAJE
Zasadniczo każdy narkotyk ma swój odpowiednik w świecie dopalaczy. Producenci i handlarze starają się, aby użytkownicy wszystkich substancji mogli kupić ich zamienniki. Na rynku tym często można się spotkać z terminem „nowe narkotyki”, który jest używany wymiennie z pojęciem dopalaczy.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów tego typu produktów są susze i mieszanki roślinne typu spice. Sprzedaje się je jako kadzidełka, nawóz do roślin czy tytoń do palenia. Mamy do czynienia z syntetycznymi (rzadko naturalnymi) kanabinoidami, opioidami, a także psychodelikami, którymi nasącza się roślinną bazę. Jak zazwyczaj w takich sytuacjach, nigdy nie można być pewnym, co znajduje się w produkcie. Często dopalacze typu spice nazywa się syntetyczną marihuaną.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 34  Strona 35  Strona 36  Strona 37
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Otyłość i nadwaga to nie koniec świata, czyli trening dzieci z nadwagą i otyłością

Omówienie bezpiecznych i skutecznych form treningu dla dzieci z nadwagą i otyłością, które gwarantują nie tylko redukcję masy ciała, lecz także zwiększają zdolność do pokonywania intensywniejszych wysiłków fizycznych i wpływają na polepszenie profilu hormonów związanych... Czytaj więcej

Sen a motywacja uczniów na lekcji wychowania fizycznego

Interesująca publikacja na temat wpływu snu na funkcjonowanie fizyczne, psychiczne i społeczne ucznia w aspekcie uprawiania sportu, wzbogacona o wskazówki, jak pomóc podopiecznym zgłaszającym zaburzenia snu, jak je diagnozować i im zapobiegać.

Czytaj więcej