Artykuły działu

Zdrowe i smaczne przekąski!

Przekąski mogą być ważnym elementem zdrowej diety, pod warunkiem, że są odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe. Pamiętaj, że kluczowym jest umiarkowanie i dbanie o rozmiary porcji, aby uniknąć nadmiernego spożycia kalorii. Dodatkowo, warto unikać przekąsek wysokokalorycznych i przetworzonych produktów. Oto kilka zdrowych przekąsek, które warto rozważyć.

Odżywki białkowe w sporcie

W Polsce suplementy diety cieszą się dużą popularnością, a granica pomiędzy koniecznością ich zażywania a stosowaniem bez uzasadnienia jest bardzo cienka. Wskazaniem do skorzystania z suplementu jest sytuacja, kiedy dostarczenie odpowiedniej ilości danego składnika z dietą może być utrudnione lub niemożliwe. 

Jaki kształt ma zdrowie? Scenariusz Zajęć

Odżywianie jest jednym z kluczowych elementów wpływających na zdrowie i samopoczucie człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci już od najmłodszych lat zdawały sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma odpowiednie odżywianie dla ich organizmu i psychiki. W dzisiejszych czasach łatwo jest jednak popaść w szereg złych nawyków żywieniowych, takich jak zbyt duże spożycie tłuszczów, cukrów czy słodyczy. Dlatego ważne jest, aby dzieci zdawały sobie sprawę z tego, jakie produkty warto jeść, aby utrzymać zdrowie i dobrą kondycję. W ramach dzisiejszej lekcji porozmawiamy z dziećmi na temat zdrowego odżywiania i dowiemy się, jakie produkty powinny znaleźć się w codziennej diecie dziecka, a jakie lepiej ograniczyć.

Co pić podczas treningu? Pomysły na napoje własnej produkcji

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednia podaż płynów to jeden z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Na podstawie przeprowadzonych badań i obserwacji uznaje się, że optymalna ilość wody to 1 ml na każdą wydatkowaną albo spożytą kilokalorię lub 30-40 ml na każdy kilogram masy ciała. Jednocześnie, wiele czynników, takich jak wysoka temperatura otoczenia, dieta bogata w białko czy wysiłek fizyczny, może zwiększyć zapotrzebowanie na płyny. Intensywny trening wpływa na funkcjonowanie organizmu, więc w czasie jego trwania trzeba szczególnie zadbać o optymalne nawodnienie organizmu.

Czy wiesz co pijesz?

Czy wiesz co pijesz? Niestety, bardzo często to, co kolorowe i słodkie. Nawet jeśli dzieci mają nawyk picia wody, to chętniej sięgają po wody smakowe, w których znajdują się cukier, aromaty, barwniki. Popularna wśród dzieci woda smakowa w butelce o pojemności 500 ml zawiera w swoim składzie aż 5 łyżeczek cukru!

Ocena pracy nauczyciela w ramach awansu zawodowego

Procedurę oceny pracy nauczyciela określa Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli. Warto poznać co się zmieniło w ostatnim czasie w tym zakresie. Poniżej załączamy potrzebne dokumenty:

  • Arkusz analizy działań nauczyciela - procedura oceny pracy nauczyciela
  • Wniosek o dokonanie oceny pracy
  • Arkusz analizy działań nauczyciela dla dyrektora - procedura oceny pracy nauczyciela
  • Zawiadomienie o wszczęciu procedury oceny pracy
  • Karta oceny pracy nauczyciela przedszkola/szkoły
  • Arkusz samooceny pracy własnej nauczyciela
  • Ocena pracy nauczyciela – spełnienie kryteriów dodatkowych
  • Ocena pracy nauczyciela – spełnienie kryteriów obowiązkowych

Wychowanie fizyczne z uczniami z nadwagą i otyłymi – uwagi do realizacji zajęć

Nadwaga i otyłość dzieci w wieku szkolnym jest coraz większym problemem. Na otyłość składa się szereg różnych czynników: predyspozycje genetyczne, uwarunkowania psychiczne oraz czynniki środowiskowe. Bardzo ważną rolę odgrywają także nawyki związane z jedzeniem. W działaniach profilaktycznych oraz w leczeniu otyłości u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym szczególna rola przypada lekcjom wychowania fizycznego i prowadzącym ten przedmiot nauczycielom.

Ćwiczenia kształtujące koordynację wzrokowo-ruchową z wykorzystaniem piłeczki i rakietki do tenisa stołowego

Koordynacja wzrokowo ruchowa to nic innego jak synchronizacja ruchów z tym, co widzą oczy na linii ręka – oko. Podczas prowadzenia lekcji wychowania fizycznego już na samym początku części wstępnej – w trakcie przeprowadzania rozgrzewki – możemy zaobserwować, który uczeń przejawia słabe bądź dobre zdolności koordynacyjne.

Sprawność codzienna – zdolność bezcenna

Życiowa aktywność człowieka od wielu lat ulega powolnej, ale mocno odczuwalnej przez organizm redukcji, która ma związek z dynamicznymi zmianami w świecie nowych technologii, automatyki czy różnego typu innowacji. Obejmują one przede wszystkim wykorzystanie nowych rozwiązań oraz użytkowanie sprzętów ułatwiających codzienne funkcjonowanie zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w pracy czy szkole. Pamiętać jednak należy, że człowiek – zarówno ten pierwotny, jak i współczesny – był i nadal jest przystosowany do aktywnego trybu życia.