Ćwiczenia równoważne na ławeczce – układ według inwencji ucznia

Spokój i opanowanie – to jedna z definicji, która opisuje równowagę. Te dwie cechy jak najbardziej przydadzą się również podczas wykonywania ćwiczeń równoważnych na ławeczce gimnastycznej, w czasie których trzeba się skoncentrować i być skupionym. Ćwiczenia nie są szybkie, ale należy wykazać się dokładnością i precyzją. Nerwowość w tych ćwiczeniach nie pomoże.

Spokój i opanowanie – to jedna z definicji, która opisuje równowagę.

Te dwie cechy jak najbardziej przydadzą się również podczas wykonywania ćwiczeń równoważnych na ławeczce gimnastycznej, w czasie których trzeba się skoncentrować i być skupionym. Ćwiczenia nie są szybkie, ale należy wykazać się dokładnością i precyzją. Nerwowość w tych ćwiczeniach nie pomoże.

Gimnastyka rewelacyjnie kształtuje cechy motoryczne, rozwija wszechstronnie.

W scenariuszu lekcji znajdziesz ciekawą zabawę ożywiającą, która wprowadzi uczniów w zajęcia. Pierwsza część – rozgrzewka – składa się z czterech torów.

W części głównej uczniowie na początku powinni zobaczyć, jak wyglądają poszczególne elementy gimnastyczne, które będą mogli najpierw przećwiczyć pod okiem nauczyciela, a następnie sami wykorzystają swoją pomysłowość i ułożą własny układ.

Nauczyciel powinien docenić każdego ucznia za wkład wniesiony w wymyślenie i przećwiczenie układu gimnastycznego. Przecież kreatywność i inwencja twórcza przydają się również w życiu codziennym. Uczniowie powinni rozwijać te cechy. Sport nie tylko kształtuje ciało, ale także umysł.

W gimnastyce bardzo ważna jest asekuracja i samoasekuracja. Sprzęt powinien być sprawny oraz powinno się wykorzystać wszelkie zabezpieczenia, w postaci np. materaców. Ławeczka gimnastyczna nie jest wysoka, ale bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.

Na koniec lekcji proponuję zabawę, która uspokaja organizm i miło kończy zajęcia.

Zapraszam do zapoznania się ze scenariuszem.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

26 ćwiczeń z krzesłem

Nie możesz wyjść na siłownię, ponieważ musisz zostać z dziećmi w domu lub siłownia jest zamknięta? A może jesteś fanem kalisteniki i szukasz urozmaicenia? Chcesz zaskoczyć swoich uczniów czymś nowym? Masz zaplanowane wakacje i chcesz podtrzymać formę na wyjeździe? Jeśli tak, to przygotowałem... Czytaj więcej

Pilates na lekcji WF cz. 2

Lekcja wychowania fizycznego nie zawsze musi opierać się na lekkoatletyce, doktrynach gimnastycznych czy grach zespołowych, czasami warto wprowadzić coś nowego. Jedną z form aktywności niewymagających dodatkowego sprzętu może być pilates.

Czytaj więcej