Relaksacja na lekcji WF

Kiedy jako młody nauczyciel zaczynałam swoją pracę w jednej ze szkół podstawowych, niechętnie wprowadzałam ćwiczenia uspokajające. Zawsze starałam się trzymać mocno metodyki, ale wtedy byłam zdania, że WF jest po ty, by intensywnie ćwiczyć. Tracimy tyle czasu na przebranie się, czemu jeszcze przeznaczać go na ćwiczenia, które nic nie wnoszą? Nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele korzyści nasz organizm może otrzymać, praktykując relaksację. Lubię patrzeć na moich uczniów z wypiekami na twarzy, słyszeć ich przyspieszony oddech i obserwować emocje im towarzyszące – to zawsze daje mi poczucie spełnienia i uświadamia mi, że rzeczywiście WF jest dla nich ważny, że są zaangażowani. Relaksacja to nowość na naszych lekcjach, ale widzę pozytywne zmiany.

Co to jest relaksacja?

Głęboki relaks, jaki jest stosowany w pracy z młodzieżą na lekcjach WF, to stan z pogranicza snu. Na tym poziomie, poziomie świadomości wewnętrznej, zmysły pozwalające odbierać bodźce zewnętrzne są przytłumione (zachodzi tu zjawisko śniącego ciała, w którym umysł pozostaje rozbudzony).

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Stretching – jego miejsce w lekcji WF

Rozciąganie mięśni stanowi ważny element każdej lekcji wychowania fizycznego i każdej jednostki treningowej. Nie podlega to żadnej dyskusji. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć nie tylko znaczenie tego niezwykle ważnego elementu budowania motoryki, ale również jego „umiejscowienie”... Czytaj więcej

Lekcja w trudnych warunkach

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie okoliczności, w jakich w ciągu ostatnich dwóch lat musiałem prowadzić lekcje wychowania fizycznego i popołudniowe treningi sztuk walki. Myślę, że wielu nauczycieli i trenerów borykało się z podobnymi problemami.

Czytaj więcej