Elongacja na wesoło

Nauka w trybie zdalnym zmusza uczniów do przebywania przez długi czas w jednej – zazwyczaj siedzącej pozycji. Dość często jest ona nieprawidłowa, przyczyniająca się do powstawania wad postawy, m.in. skoliozy czy pleców okrągłych. Problemy z pozycją oraz brak ruchu stanowią duże wyzwanie szczególnie dla najważniejszej osi układu ruchu – kręgosłupa. Po pewnym czasie może pojawić się ból, który powinien być sygnałem informującym o potrzebie wprowadzenia zmian w codziennym funkcjonowaniu.

Dolegliwość bólowa związana jest m.in. z: osłabieniem korpusu mięśniowego organizmu, przykurczami, dysproporcjami i asymetrią w obrębie układu ruchu.

Przykłady nieprawidłowości, które powodują zniekształcenia sylwetki uczniów:

  • siedzący tryb życia (jednostajność pozycji),
  •  złe nawyki w szkole (m.in. 3–6 godzin nauki przy nieodpowiednio dobranych ławkach),
  • wykonywanie prac z dużym obciążeniem (np. ćwiczenia siłowe niedostosowane do wieku i możliwości ucznia),
  • poruszanie się z dużym obciążeniem (np. dźwiganie ciężkiego plecaka, torby).

Wady postawy w postaci skolioz, pleców okrągłych czy innych problemów z układem ruchu są pierwszym – niebezpiecznym krokiem do pojawienia się również kolejnych schorzeń ogólnoustrojowych dotyczących m.in. układu krążeniowo-- oddechowego, określonych narządów wewnętrznych, wpływają też na pogorszenie się sprawności oraz wydolności.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 14  Strona 15  Strona 16  Strona 17  Strona 18
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i emocjami?

Wymagania w stosunku do dzieci rosną z każdym rokiem. Rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy oczekują jakichś postaw, zachowań, wyników, wyglądu. Bodźce, które są dookoła dziecka we współczesnym świecie coraz bardziej przeciążają jego układ nerwowy. Z obserwacji wynika także,... Czytaj więcej

Stwórz drużynę marzeń!

Zamiast zaczynać nowy rok szkolny od przerabiania programu nauczania, zastanówmy się, co może mieć wpływ na zaangażowanie uczniów oraz atmosferę w klasie. Moim zdaniem WSPÓŁPRACA.

Czytaj więcej