Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i emocjami?

Wymagania w stosunku do dzieci rosną z każdym rokiem. Rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy oczekują jakichś postaw, zachowań, wyników, wyglądu. Bodźce, które są dookoła dziecka we współczesnym świecie coraz bardziej przeciążają jego układ nerwowy. Z obserwacji wynika także, że jest coraz więcej dzieci, które stresują się i nie radzą sobie z emocjami na pozór w łatwych sytuacjach, mają obniżony nastrój, bóle brzucha czy migreny. Czy w szkole jest miejsce na edukację emocjonalną? Czy jesteśmy w stanie znaleźć na to czas? Czy możemy być dla nich wsparciem?

Tak, jeśli wiemy, co naszym uczniom może przynieść znaczącą poprawę samopoczucia, to znalezienie na to czasu jest najmniejszym problemem. Ćwiczenia uważnościowe, oddechowe czy zabawy ruchowe często będą zajmowały tylko kilka minut w ciągu dnia, a pomogą nam zmienić wiele i pokazać dzieciom, jak mogą same sobie radzić z wewnętrznym napięciem i trudnymi myślami oraz emocjami. Możemy zaczynać lekcje od zabawy uważnościowej, możemy w trakcie zajęć zaprosić dzieci do zabawy ruchowej w ramach przerwy śródlekcyjnej, lekcje możemy kończyć relaksacją. Natomiast na jednej z przerw śródlekcyjnych możemy zrobić przerwę oddechową, a na lekcji wychowawczej jest miejsce na dłuższe warsztaty.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 5  Strona 6  Strona 7
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Stwórz drużynę marzeń!

Zamiast zaczynać nowy rok szkolny od przerabiania programu nauczania, zastanówmy się, co może mieć wpływ na zaangażowanie uczniów oraz atmosferę w klasie. Moim zdaniem WSPÓŁPRACA.

Czytaj więcej

„Wielka piątka” – jak ćwiczenia siłowe mogą pomóc w bezpiecznym rozpoczęciu pracy w nowym roku szkolnym

„Siła jest matką”, „Wszystko zaczyna się od treningu siłowego”, podobne hasła przepełniają naszą codzienność. Czy jednak którekolwiek z nich jest prawdziwe? Kiedy śledzimy najnowsze wyniki badań – wydaje się, że tak. Trening siłowy faktycznie wydaje się kluczem... Czytaj więcej