Czy dzieci powinny stosować suplementy diety?

Polacy znajdują się w czołówce europejskich narodów pod względem spożycia suplementów, ale niestety nie jest to rzecz, którą należy się chwalić. Na domiar złego duża część naszego społeczeństwa uważa, że produkty tej grupy podlegają podobnym regulacjom jak leki, ale tak nie jest. Suplementy nie muszą być badane pod kątem skuteczności, a procedura dopuszczenia do sprzedaży odpowiada ścieżce dla żywności, więc bezpieczeństwo stosowania sprawdzane jest jedynie pobieżnie. Świadomość łatwości wprowadzania nowych produktów na rynek powinna zwiększyć naszą czujność przy włączaniu kolejnych tabletek do codziennej suplementacji. Trzeba zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw tego rodzaju produktów. Z jeszcze większą rezerwą należy podchodzić do suplementacji dzieci, gdyż młody organizm jest po prostu delikatniejszy – każde, nawet niewielkie zagrożenie zwielokrotnia swoją moc, jeśli dotyczy wczesnego etapu życia.

PRODUKTY WITAMINOWO-MINERALNE

Jednym z najpopularniejszych suplementów na rynku jest kompleks niezbędnych pierwiastków i witamin. Osoby dorosłe bardzo często decydują się na jego stosowanie, gdyż daje poczucie zapewnienia organizmowi rekompensaty za nieprawidłową dietę lub po prostu swoistego podrasowania diety dobrej. Nie jest to jednak prawidłowe podejście. Już ustawodawca zwraca na to uwagę, wymagając umieszczenia na każdym suplemencie bardzo trafnego zdania informującego o tym, że sam suplement nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.

Wypada podkreślić, że nawet przy niezbyt dopracowanym stylu odżywiania zapewniamy sobie odpowiednią podaż większości witamin i minerałów, a w wielu suplementach możemy się spotkać z wielokrotnością dziennego zapotrzebowania. Dotyczy to przede wszystkim witamin, które organizm z łatwością usuwa. Tylko po co go do tego zmuszać? Przecież nie od dziś wiadomo, że co za dużo, to niezdrowo.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 35  Strona 36  Strona 37
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jak sobie radzić z obolałymi mięśniami?

Nawet amatorskie i relaksacyjne podejście do aktywności fizycznej nieuchronnie pozwala poznać różne rodzaje bólu związane ze sportem. Wraz z rosnącym poziomem zaawansowania i chęcią czynienia postępów musimy coraz częściej stawiać czoło temu nieprzyjemnemu wrażeniu zmysłowemu.... Czytaj więcej

Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i emocjami?

Wymagania w stosunku do dzieci rosną z każdym rokiem. Rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy oczekują jakichś postaw, zachowań, wyników, wyglądu. Bodźce, które są dookoła dziecka we współczesnym świecie coraz bardziej przeciążają jego układ nerwowy. Z obserwacji wynika także,... Czytaj więcej