Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Kręgosłup każdego dnia narażony jest na różnego rodzaju przeciążenia. Siedzący tryb życia, nadwaga, brak aktywności lub wręcz przeciwnie – praca fizyczna wymagająca podnoszenia ciężkich przedmiotów to częste przyczyny dolegliwości bólowych w obrębie pleców. Badania potwierdzają, że najskuteczniejszym sposobem na ból kręgosłupa są regularne ćwiczenia. Wystarczy poświęcić na nie kilka minut dziennie, aby odczuć zdecydowaną ulgę.

Rozwój cywilizacji i wzrost komfortu życia wpłynęły na ograniczenie aktywności ruchowej człowieka. Dzisiaj większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej: uczymy się, pracujemy, oglądamy telewizję, prowadzimy samochody. Taki tryb życia powoduje, że odczuwamy szereg dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Dolegliwości te nie są już wyłącznie problemem osób starszych. Szacuje się, że z bólem kręgosłupa zmaga się około 80 proc. populacji w wieku między 25. a 65. rokiem życia. Najczęściej ból dotyczy dolnego odcinka kręgosłupa (lędźwiowo-krzyżowego). Pierwszy epizod bólowy występuje już u dzieci w wieku szkolnym. Nasilenie i częstotliwość dolegliwości narastają wraz z wiekiem, szczególnie u osób pracujących fizycznie lub wykonujących pracę w pozycji siedzącej. 

Dyskomfort związany z bólem kręgosłupa można jednak znacząco zmniejszyć lub pozbyć się go całkowicie dzięki odpowiednim ćwiczeniom. Ćwiczenia te mają wpłynąć korzystnie na postawę ciała, wzmocnić osłabione mięśnie, rozciągnąć spięte grupy mięśniowe. Osoby doświadczające bólów kręgosłupa powinny dodatkowo nauczyć się odpowiednio siedzieć, schylać się, podnosić ciężkie przedmioty, wykonywać rutynowe prace domowe itp. Ponadto zalecane jest pozbycie się ewentualnej nadwagi – nadwaga to również przyczyna bólu pleców.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Sprawność codzienna – zdolność bezcenna

Życiowa aktywność człowieka od wielu lat ulega powolnej, ale mocno odczuwalnej przez organizm redukcji, która ma związek z dynamicznymi zmianami w świecie nowych technologii, automatyki czy różnego typu innowacji. Obejmują one przede wszystkim wykorzystanie nowych rozwiązań oraz użytkowanie... Czytaj więcej

Moja pierwsza lekcja WF z elementami samoobrony w ujęciu bezpieczeństwa

Aspekt samoobrony na wychowaniu fizycznym dopuszcza podstawa programowa z 2017 roku dla szkoły podstawowej, gdzie w jednym z czterech bloków tematycznych (bezpieczeństwo w aktywności fizycznej) w zakresie umiejętności w klasie V–VI, jest napisane: uczeń wykonuje elementy samoobrony, tj.... Czytaj więcej