Artykuły działu

Wykorzystanie elementów karate w lekcji WF

Sztuki walki w naszym kraju znane są już od kilkudziesięciu lat. Kiedyś były to tylko karate, judo, ju-jitsu i aikido. Obecnie oferta sztuk i sportów walki jest bardzo bogata i każdy może znaleźć coś odpowiedniego do swoich możliwości fizycznych.

Spacer podczas lekcji wychowania fizycznego

Nie każdy lubi intensywny wysiłek związany z bieganiem, gry zespołowe czy ćwiczenia na siłowni. Spacer to forma ruchu, która powinna odpowiadać każdemu. Zalecana jest wszystkim, ze szczególnym wskazaniem na osoby, które miały dłuższą przerwę w aktywności fizycznej. Obecnie spacerowanie rekomendowane jest jako jeden ze sposobów prowadzenia zajęć wychowania fizycznego.

Nauka poprawnego przysiadu, najczęstsze błędy, korygowanie przysiadu

Przysiad bez wątpienia zaliczany jest do najważniejszych ćwiczeń siłowych. To jedno z pierwszych ćwiczeń rozwijających siłę kończyn dolnych, jakie poznajemy. Zaangażowane są w nim wszystkie mięśnie znajdujące się poniżej miednicy i duża część mięśni powyżej niej. Znaczenia przysiadu nie można bagatelizować, jest fundamentalnym ćwiczeniem do treningu mięśni nóg.

Doskonalenie kozłowania w grach i zabawach

Koszykówka jest złożoną dyscypliną, która jako forma ogólnorozwojowa sprawdza się u wielu młodych ludzi. Oprócz odpowiedniego poruszania się po boisku, bardzo ważne jest także kozłowanie. Poprawne opanowanie tej umiejętności pozwala na skuteczną grę na boisku. Nauka prawidłowego kozłowania wymaga ćwiczeń, które po pewnym czasie mogą wydawać się dzieciom nudne, dlatego też warto urozmaicić zajęcia i doskonalić umiejętność kozłowania w zabawie.

Aktywność na świeżym powietrzu siłownie plenerowe i strefy workout’u

Aktywność na ogólnodostępnym sprzęcie na tzw. siłowni plenerowej czy też strefie street workoutu staje się coraz bardziej doceniana wśród osób ćwiczących rekreacyjnie, a nawet zauważalna staje się wśród profesjonalistów trenujących kalistenikę. Nieocenioną zaletą tych sprzętów jest ruch na świeżym powietrzu, kontakt z naturą, brak ograniczeń czasowych, przyjemne otoczenie, a także bezpłatny dostęp. Taka aktywność daje nam również możliwość przeprowadzenia treningu angażującego niemalże całe ciało. Wszystko zależy od tego, na jakim obszarze się znajdziemy i jaki sprzęt zastaniemy.

W zdrowym ciele – zdrowy duch!

Zadaniem nas, nauczycieli, jest między innymi pokazanie, że lekcja wychowania fizycznego może być wykorzystana z ogromnym pożytkiem nie tylko dla dzieci, ale również rodziców i całych rodzin. Warto zachęcić rodziców do zadbania o rozwój fizyczny dzieci, przekonać ich, że wychodząc z nimi w plener, aby zrealizować „lekcję wychowania fizycznego”, wspomagają dzieci oraz samych siebie – także w zachowaniu zdrowia. Podpowiadamy jak wykorzystać schemat prostego wyjścia z dziećmi na dwór na wspólna aktywność.

Pompka – czy to takie proste?

Wydawać by się mogło, że wykonanie dziesięciu poprawnie technicznie pompek jest dla każdego podopiecznego proste, nie ma nic bardziej mylnego. Wielu uczniów nie potrafi wykonać prawidłowo technicznie pompki. Bardzo często powodem tego jest to zbyt słabo wytrenowany gorset mięśniowy, brak siły w ramionach, brak synchronizowania sylwetki ciała z ruchem czy też brak wiedzy na ten temat.

Narciarstwo biegowe – pierwsze kroki na biegówkach dla dzieci i młodzieży

Narciarstwo biegowe dzięki Justynie Kowalczyk-Tekieli zyskało popularność, a razem z nią – większą liczbę sympatyków i miłośników tej odmiany białego szaleństwa. Ze względu na swoją specyfikę – narty mogą być bardzo interesującą formą spędzania czasu (nie tylko) dla dzieci i młodzieży. W artykule o tym jak się należy prawidłowo przygotować (ubiór, sprzęt), a także zestaw niezbędnych ćwiczeń dla startujących na biegówkach.

10 gier i zabaw w czasach COVID – 19

Jak zorganizować lekcję, żeby spełniała wszystkie zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa? WF bezkontaktowy, a zarazem atrakcyjny – czy jest to możliwe? W artykule przedstawię zbiór gier i zabaw, które możesz wykorzystać podczas zajęć.