Coraz mniej oszczędzamy na zdrowiu

Badania CBOS dowodzą, że Polacy, gdy już chorują, raczej nie bagatelizują stanu swojego zdrowia. W pierwszym półroczu 2016 roku 84% badanych przyznało, że z powodu stanu zdrowia swojego lub dziecka przynajmniej raz korzystało z porady lekarskiej, wykonywało badania diagnostyczne czy korzystało z usług np. stomatologa czy protetyka.

Prawie połowa ankietowanych dodatkowo, z własnej kieszeni, finansowała sobie jakieś świadczenia czy usługi medyczne. Według raportu GUS miesięczne wydatki na leczenie w gospodarstwie domowym w przeliczeniu na jedną osobę w 2015 roku stanowiły średnio 5,3% budżetu domowego przeciętnej polskiej rodziny. Warto również wspomnieć o problemie rezygnacji z potrzebnych świadczeń czy usług zdrowotnych z powodów finansowych, który w pierwszym półroczu 2016 przynajmniej raz dotknął 15% gospodarstw domowych, w roku 2000 ten odsetek wynosił 34%.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 3
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Zdrowy styl życia ciągle w deklaracjach

Sondaż CBOS wskazuje, że spośród najważniejszych wartości życia codziennego Polacy na pierwszym miejscu wskazują szczęście (79% wskazań), a na drugim zdrowie (57%). Zdecydowana większość z nas (85%) uważa się za osoby dbające o swoje zdrowie i co bardzo istotne, ponad połowa (55%) jest przekonana,... Czytaj więcej

Stop! spalaniu śmieci w polskich domach

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, iż co roku w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera przedwcześnie ponad pół miliona ludzi, a w Polsce ta liczba wynosi 47,3 tys. osób.

Czytaj więcej