Postacie zaklęte w pomnikach – instrukcja gry miejskiej

Gra miejska jest doskonałą formą realizacji zajęć do wyboru przez ucznia. Zwiedzanie miasta na podstawie prostej gry terenowej dobrze wpisuje się w definicję zajęć z aktywnej turystyki. W artykule zamieszczamy uniwersalny „przepis” na taką wyprawę.

Aby uczynić grę jak najbardziej uniwersalną, za jej głównych bohaterów przyjęłam… pomniki. Jest to element, który występuje w każdym mieście, dlatego rozgrywkę łatwo będzie zaadaptować do dowolnego miejsca na mapie Polski.

Ja oczywiście zapraszam do stolicy Wielkopolski. Jak sami Państwo zobaczycie, pod względem wartości pomnikowo-historycznej wyróżnia się pozytywnie wśród innych miast. Poznańskie pomniki przedstawiają historię miasta, jego swoisty charakter, a także tłumaczą, skąd wzięły się pewne stereotypowe cechy przypisywane poznaniakom.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Testy sprawności fizycznej. Przeprowadzać czy nie?

Dużym zainteresowaniem naszych Czytelników cieszy się kwestia przeprowadzania testów sprawnościowych wśród uczniów, dlatego w aktualnym wydaniu znajdziecie pierwszy z kilku artykułów na ten temat. Mikołaj Lasek przedstawia argumenty za i przeciw przeprowadzaniu testów... Czytaj więcej

Różnorodne zakończenia lekcji wychowania fizycznego

Część końcowa lekcji jest tak samo ważna jak część wstępna i główna. Niestety, często jest ignorowana. Tymczasem powinniśmy sięgać tu po konkretny rodzaj ćwiczeń: uspokajające o stopniowo malejącym natężeniu, pamiętając jednocześnie, że celem tego etapu lekcji jest doprowadzenie organizmu ucznia... Czytaj więcej