Jak zacząć biegać w wakacje? Rady Marty Hennig, autorki bloga @CodziennieFit

Blogerka oraz instruktorka lekkiej atletyki dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z joggingiem. Radzi, co zrobić, by podczas wakacji rozpocząć przygodę z bieganiem bez kontuzji i słomianego zapału.

Utarło się, że biegać może każdy. Trudno uznać to twierdzenie za fałszywe, jednak nie można zgodzić się z nim całkowicie. Z jednej strony rzeczywiście bieganie to jedna z niewielu aktywności, do której potrzebne są tylko wygodne buty i tak naprawdę nic więcej. Nie musimy mieć żadnych umiejętności, kupować karnetu ani wynajmować trenera. Trzeba po prostu zacząć. Z drugiej strony jeśli nasza kondycja jest na niskim poziomie, trudno będzie nam przebiec więcej niż kilka kilometrów, a nieodpowiednie podejście może skończyć się kontuzją, często ciągnącą się przez kilka kolejnych tygodni.

KORZYŚCI Z BIEGANIA

Zanim zaczniemy zagłębiać się w szczegóły treningowe, warto zadać sobie pytanie, po co w ogóle biegać? Regularne bieganie przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga utrzymać lub osiągnąć prawidłową masę ciała, poprawia wydolność, zmniejsza ryzyko cukrzycy i zawału, wzmacnia serce, przeciwdziała problemom z nieprawidłowym ciśnieniem krwi i poprawia humor. Pozwala także się odstresować – zwłaszcza jeśli ćwiczymy w spokojnym tempie. Jeśli regularnie biegamy, czasami możemy sobie pozwolić na czekoladowe ciastko, gdyż bieganie to wysiłek wysokoenergetyczny, więc spalamy dużo kalorii w stosunkowo krótkim czasie. Warto jednak pamiętać, że bieganie nie jest dla wszystkich. Osoby z bardzo dużą nadwagą oraz otyłe powinny zacząć od maszerowania. Przy sporej masie ciała bieganie obciąża stawy, co może doprowadzić do urazu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 29  Strona 30  Strona 31
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Woda wodzie nierówna – jaką wybrać na lato?

Artykuł obala mity dotyczące wód mineralnych i źródlanych. Ekspert w dziedzinie żywienia objaśnia mechanizmy funkcjonowania rynku wód butelkowych w Polsce oraz podpowiada, czym należy się kierować wybierając wodę dla siebie.

Czytaj więcej

Edukacja antynarkotykowa. Powstrzymaj modę na narkotyki miękkie!

Artykuł porusza zagadnienia związane z tak zwanymi narkotykami miękkimi oraz twardymi. Przedstawia działanie oraz skutki uboczne tych substancji. Publikacja ma pomóc uświadomić młodzieży negatywne efekty zażywania narkotyków miękkich, które cieszą się dziś rosnącą popularnością.

Czytaj więcej