Wychowanie fizyczne z uczniami z nadwagą i otyłymi – uwagi do realizacji zajęć

Nadwaga i otyłość dzieci w wieku szkolnym jest coraz większym problemem. Na otyłość składa się szereg różnych czynników: predyspozycje genetyczne, uwarunkowania psychiczne oraz czynniki środowiskowe. Bardzo ważną rolę odgrywają także nawyki związane z jedzeniem. W działaniach profilaktycznych oraz w leczeniu otyłości u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym szczególna rola przypada lekcjom wychowania fizycznego i prowadzącym ten przedmiot nauczycielom.

Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych, a liczba osób nią dotkniętych z roku na rok wciąż wzrasta. Szczególnie niepokojący jest fakt, że zaburzenie to coraz częściej występuje u najmłodszych członków społeczeństwa – dzieci i młodzieży. Tylko w nielicznych przypadkach nadmiar kilogramów jest efektem problemów genetycznych, zażywania leków lub zaburzeń hormonalnych. Większość dzieci tyje na skutek niezdrowych nawyków żywieniowych i braku ruchu. Skutki zdrowotne wczesnego występowania zwiększonej masy ciała prowadzą do rozwoju wielu innych chorób przewlekłych, obniżenia jakości życia oraz zmniejszonej wydolności organizmu w wieku dojrzałym.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

BAWMY SIĘ!

Wychowanie fizyczne to nie tylko ćwiczenie technicznych elementów występujących w grach zespołowych lub sama gra w coś, gimnastyka czy lekkoatletyka, ale również... zabawa!

Czytaj więcej

Niećwiczący uczniowie

Marzeniem każdego nauczyciela, bez względu na nauczany przedmiot, jest klasa zaangażowanych, zainteresowanych lekcją uczniów. Jak bardzo nierealne jest to marzenie – wie każdy pedagog prowadzący zajęcia z osobami, które tematem zainteresowane wcale nie są. Wypalenie zawodowe mogące... Czytaj więcej