Artykuły działu

Lekcja z elementami treningu naturalnego

Co jakiś czas do świata aktywności fizycznej wpada z hukiem kolejna moda na „najnowsze”, „najlepsze”, „najbardziej skuteczne” metody treningowe. Przyznasz, że często marketing skutecznie otula merytoryczną wartość i trudno nam (nauczycielom) ocenić, co może stanowić realną wartość dla naszych uczniów, a co jest jedynie wyrachowaną manipulacją.

Zawsze zdrowe przekąski ruchowe

Systematyczny wysiłek powinien być uzupełniony specyficznymi ćwiczeniami, których cel można określić jako przeciwdziałanie powstawaniu przykurczy oraz innych ograniczeń ruchowych. Brak aktywności, nadmiar bierności w codziennym życiu to czynniki, które muszą włączyć „ostrzegawczą lampkę” i zmobilizować do zastosowania tzw. przekąsek ruchowych.

Testujemy! TESTY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ

Testy sprawnościowe wykonywane są m.in. podczas kwalifikacji do służb mundurowych, np. do policji, na studia wychowania fizycznego, do szkół sportowych. Przeprowadza się wówczas różne próby lub tory, które mają na celu określić sprawność danej osoby. Jednak warto wykonywać testy sprawności fizycznej również w szkole podczas lekcji wychowania fizycznego, aby poznać, z czym nasi uczniowie nie mają problemu, a nad czym powinniśmy z nimi popracować. Najlepiej wykonywać takie testy regularnie – na początku i na końcu roku. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma najbardziej popularnymi testami sprawności fizycznej

Rozgrzewka RAMP

Znasz rozgrzewkę, w której zadbasz o poprawę mobilności, wzmacnianie mięśni głębokich, nauczysz się prawidłowego wzorca ruchowego oraz poprawisz koordynację? A w dodatku zrobisz to wszystko w 15 minut? Jeśli nie, to zachęcam do skorzystania z protokołu RAMP.

„Wielka piątka” – jak ćwiczenia siłowe mogą pomóc w bezpiecznym rozpoczęciu pracy w nowym roku szkolnym

„Siła jest matką”, „Wszystko zaczyna się od treningu siłowego”, podobne hasła przepełniają naszą codzienność. Czy jednak którekolwiek z nich jest prawdziwe? Kiedy śledzimy najnowsze wyniki badań – wydaje się, że tak. Trening siłowy faktycznie wydaje się kluczem do zdrowia przysłowiowego pana Kowalskiego, a także przepustką do najlepszych wyników światowej klasy sportowców. Po tysiące uzasadnień możesz sięgnąć do profilu Artura Packa, ja natomiast pozwolę sobie na omówienie wyników badań McGuff i współpracowników z 2009 roku.

Wychowawca czy wuefista? Kto powinien prowadzić lekcje wf w klasach I–III?

Czy wychowawcy klas I–III powinni prowadzić lekcje wychowania fizycznego? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Przed tym dylematem często stoją też dyrektorzy szkół, którzy mają wątpliwości czy prowadzenie obowiązkowych lekcji wychowania fizycznego mogą powierzyć nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej. Chyba nawet sami nauczyciele nie do końca są przekonani, czy obowiązek prowadzenia tego typu zajęć powinien spoczywać na ich barkach? A co na to dzieci? Przecież to one są najważniejsze.

Elongacja na wesoło

Nauka w trybie zdalnym zmusza uczniów do przebywania przez długi czas w jednej – zazwyczaj siedzącej pozycji. Dość często jest ona nieprawidłowa, przyczyniająca się do powstawania wad postawy, m.in. skoliozy czy pleców okrągłych. Problemy z pozycją oraz brak ruchu stanowią duże wyzwanie szczególnie dla najważniejszej osi układu ruchu – kręgosłupa. Po pewnym czasie może pojawić się ból, który powinien być sygnałem informującym o potrzebie wprowadzenia zmian w codziennym funkcjonowaniu.

Procedura tworzenia i wdrażania własnego programu nauczania

Pisanie programów własnych przez nauczycieli to wymóg współczesnej szkoły, która dąży do zaspokajania indywidualnych potrzeb uczniów i rozwijania ich talentów. Po dokonaniu diagnozy doświadczony nauczyciel jest w stanie stworzyć własny program, odpowiadający na potrzeby i zainteresowania ucznia.

Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i emocjami?

Wymagania w stosunku do dzieci rosną z każdym rokiem. Rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy oczekują jakichś postaw, zachowań, wyników, wyglądu. Bodźce, które są dookoła dziecka we współczesnym świecie coraz bardziej przeciążają jego układ nerwowy. Z obserwacji wynika także, że jest coraz więcej dzieci, które stresują się i nie radzą sobie z emocjami na pozór w łatwych sytuacjach, mają obniżony nastrój, bóle brzucha czy migreny. Czy w szkole jest miejsce na edukację emocjonalną? Czy jesteśmy w stanie znaleźć na to czas? Czy możemy być dla nich wsparciem?

Stwórz drużynę marzeń!

Zamiast zaczynać nowy rok szkolny od przerabiania programu nauczania, zastanówmy się, co może mieć wpływ na zaangażowanie uczniów oraz atmosferę w klasie. Moim zdaniem WSPÓŁPRACA.