artyuł premium „Dziewczyny chcą się bawić!” Aktywizacja nastolatek na zajęciach sportowych | Metodyka edukacji zdrowotnej | | Wychowanie Fizyczne i Opieka Trenerska

„Dziewczyny chcą się bawić!” Aktywizacja nastolatek na zajęciach sportowych

W jaki sposób zachęcić nastolatkę do udziału w zajęciach sportowych? Amerykańska fundacja Women's Sport Foundation1, założona w 1974 roku w Nowym Jorku przez światowej sławy tenisistkę Billie Jean King, opracowała specjalny program wspomagający trenerów pracujących z nastolatkami w szkołach i w pozaszkolnych organizacjach sportowych. Może on być również interesującą propozycją dla trenerów nastoletnich sportsmenek.

Plan aktywizacji dziewcząt nazwany GoGirlGo ruszył w 2011 roku i uczestniczyło w nim około miliona nastolatek. Jest przeznaczony dla przedziału wiekowego od 5 do 18 lat. W sieci dostępne są fragmenty zajęć przygotowanych z myślą o dziewczętach w wieku: od 5 do 7 lat, od 8 do 10 lat i od 11 do 13 lat2. Programy obejmują części dedykowane zarówno trenerom, jak i zawodniczkom. Te ostatnie są graficznie i merytorycznie dostosowane do konkretnych przedziałów wiekowych.

We wstępnych wskazówkach dla trenerów wszystkich programów znajdują się następujące wytyczne:

  1. Zapewnij zawodniczkom miejsce, w którym mogłyby dyskutować bez twojego udziału. Poinformuj swoje podopieczne, że jakakolwiek próba stworzenia werbalnego czy fizycznego zagrożenia dla bezpieczeństwa innych zawodniczek podczas takiej dyskusji oraz samej sesji będzie traktowana jako wykroczenie przeciw prawu.
  2. Dostosuj program do potrzeb wszystkich zainteresowanych osób. Dopasuj proponowany układ zajęć do potrzeb zawodniczek, środowiska szkoły i oczekiwań rodziców.
  3. Bądź uważnym obserwatorem podczas sesji treningowych swoich podopiecznych nastolatek. Dla niektórych z nich udział w zawodach może być zbyt stresujący. Przygotuj scenariusze działań, które pomogą ci w takich sytuacjach.
  4. W kontaktach trener-mężczyzna plus grupa nastoletnich zawodniczek wszelkie prawa równości płci. powinny być zachowane i respektowane W razie naruszenia norm powołaj rzecznika praw drużyny i jednocześnie upewnij się, że twoje interesy w tego typu konfliktach także będą chronione.
  5. Proponowany program może być również podstawą pracy z zawodniczkami niepełnosprawnymi.
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Akcje zdrowotne skala działań rośnie

Inicjatorzy akcji zdrowotnych wywodzą się z różnych branż. Edukacja w dziedzinie zdrowego żywienia, zdrowotnych aspektów aktywności fizycznej, ekologii i bezpieczeństwa jest nie tylko domeną wyspecjalizowanych fundacji i stowarzyszeń, ale coraz częściej również przedsiębiorców – w ramach działań CSR,... Czytaj więcej

Wychowanie fizyczne rozwija też umysł

Mitem jest twierdzenie, że lekcje wychowania fizycznego rozwijają tylko sprawność ciała. Przyczyniają się bowiem również do rozwoju zdolności umysłowych. Każdy, nawet najprostszy ruch ma swoje źródło w ośrodkowym układzie nerwowym i wymaga szybkiego, skoordynowanego działania wielu jego elementów.... Czytaj więcej