Sprzęt zastępczy – pudełka, gumy, kije. Pomoc w technice i motoryce

Uprawiając sport, ćwiczący korzystają zazwyczaj ze specjalistycznego sprzętu oraz profesjonalnych obiektów sportowych. Czasem jednak ambicje przerastają możliwości fizyczne lub psychiczne człowieka, a sprzęt „wytwarza” trudną do przełamania barierę strachu. Dlatego warto jest zastąpić go wersją nietypową, wzbudzającą większe zaufanie, czasem ciekawość (minimalizacja zagrożenia wystąpienia bólu podczas ćwiczeń) i zachęcającą do ruchu.

Systematyczne uczestnictwo w sporcie ma też duży wpływ na sferę psychiczną trenującego człowieka. Przyczynia się do wprowadzenia w codzienny grafik korzystnego dla zdrowia nawyku ruchu, który nawet w utrudnionych sytuacjach (np. niekorzystne warunki pogodowe, epidemia, brak dostępu do profesjonalnego sprzętu) „poszukuje” zastępczych wersji aktywności. Tak pozytywne przyzwyczajenia prowadzą do rozwijania kreatywności w zakresie planowania ćwiczeń, które pozwolą uzyskać oczekiwaną formę.

Uprawiając sport, ćwiczący korzystają zazwyczaj ze specjalistycznego sprzętu oraz profesjonalnych obiektów sportowych. Czasem jednak ambicje przerastają możliwości fizyczne lub psychiczne człowieka, a sprzęt „wytwarza” trudną do przełamania barierę strachu. Stosowanie właściwego sprzętu stawia przed ćwiczącym wysokie wymagania motoryczne. Aby im sprostać, organizm powinien być odpowiednio fizycznie przygotowany, a można to osiągnąć poprzez regularny trening. W przypadku dzieci i młodzieży szkolnej zastępczą wersją jednostki treningowej mogą być lekcje wychowania fizycznego, przynoszące efekty poprawy sprawności tylko w przypadku systematycznej aktywności. 

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU
 Strona 43  Strona 44  Strona 45  Strona 46  Strona 47  Strona 48
ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

NIE dla formy ścisłej w grach zespołowych

Dlaczego ograniczać formę ścisłą do minimum podczas zajęć z uczniami? Czym ją zastąpić? Po co z niej rezygnować, skoro przez tyle lat była skuteczna? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Koncepcja DIY czyli jak ‘własnoręcznie’ pokonywać wszelkie ograniczenia. Jak zrobić trenażer do siatkówki?

Jako początkujący trener siatkówki często doświadczałem problemów z dostępnością sprzętu, który chciałem wykorzystywać w treningach. Oczywiście nie mam na myśli piłek czy innych podstawowych przyrządów, które są coraz bardziej dostępne nawet w najmniejszych ośrodkach.... Czytaj więcej