Wielkość i skład posiłku przedtreningowego

Żywienie okołotreningowe w dużym stopniu wpływa na efektywność treningu i radość, jaką z niego czerpiemy. Posiłek przedtreningowy musi dostarczać odpowiednią dawkę substratów energetycznych, czyniąc trening przyjemnym i efektywnym. Powinien być na tyle lekkostrawny, aby praca układu pokarmowego i przepełnienie żołądka nie zaburzały aktywności fizycznej, ale na tyle sycący, żeby nie wystąpiło uczucie głodu, przynajmniej przez pierwszą część treningu. Jego wielkość uzależnia się nie tylko od dyscypliny sportowej i długości trwania treningu, ale także od preferencji co do zmiany masy ciała. Ponadto, posiłek przedtreningowy powinien smakować, bo przecież jedzenie to jedna z przyjemności codziennego życia.

Makroskładniki

Na samym początku warto się zastanowić, na jakich makroskładnikach należy bazować, komponując posiłek przedtreningowy.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumertę.

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Elementy cross treningu na lekcji wychowania fizycznego

Brak Ci pomysłu na ciekawe zajęcia sportowe? Elementy cross treningu będą ciekawym pomysłem na urozmaicenie lekcji. Sprawdź jakie ćwiczenie przygotował dla Ciebie nasz ekspert w formie materiałów wideo!

Czytaj więcej

Masaż sportowy jako składowa procesu przygotowania zawodnika

Uprawianie sportu na poziomie zawodowym, kiedy organizm sportowca poddawany jest zbyt dużym obciążeniom treningowym, może doprowadzić do symptomów przemęczenia i przetrenowania. W momencie pojawienia się pierwszych objawów przeciążenia organizmu dochodzi do urazów charakterystycznych... Czytaj więcej