Artykuły działu

Aktywność fizyczna a zdrowie dzieci

Trudno o większy banał niż stwierdzenie, że aktywność fizyczna służy zdrowiu dzieci i młodzieży. Kiedy jednak próbujemy to uargumentować, wtedy może pojawić się problem. W gruncie rzeczy, poza przysłowiem, że w zdrowym ciele zdrowy duch, co wiemy o wpływie sportu na stan zdrowia naszych pociech? Przyczyn, dla których warto je namawiać do podjęcia wysiłku jest wiele!

Sport i dieta a autyzm dziecięcy

Właściwa dieta i aktywność fizyczna mogą stanowić odpowiedź na prawie każdą dolegliwość. Takie przekonanie utarło się w ludzkiej świadomości. Co jednak z chorobami bardziej złożonymi niż na przykład otyłość? Czy na nie również da się wpłynąć za pomocą wysiłku i odpowiednio zbilansowanych posiłków? W przypadku autyzmu odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca.

Zakwasy – palący problem, czyli spowiedź wielkiego zrywu

Zna je każdy, kto choć trochę się rusza. Często są domeną osób, które decydują się na wielki zryw, czyli jednorazowy, intensywny trening, którego konsekwencją jest kilkudniowy ból mięśni. Takich uczniów na zajęciach wychowania fizycznego jest sporo, sama taka byłam. Warto spojrzeć na nich łaskawszym okiem i odnaleźć w tym zrywie potencjał. Być może takie osoby bardzo chcą być aktywne, ale przerastają je trudności lub po prostu boją się bólu. Należy zatem wyjaśnić im przyczyny bolesnych skutków ćwiczeń i nauczyć, jak sobie z nimi radzić. Istnieje szansa, że dzięki temu większość z nich nie zniechęci się i wprowadzi do swojego planu zajęć regularną aktywność fizyczną.

Eksperyment w Naperville. Jaki trening jest najlepszy dla mózgu?

Regularna aktywność fizyczna ma bardzo korzystny wpływ na stan organizmu, a szczególnie dobrze działa na układy: krążenia i oddechowy, o czym wiemy już od dawna. O wiele bardziej złożone jest oddziaływanie wysiłku fizycznego na mózg, a tym samym jego pośredni wpływ na inteligencję czy kreatywność. Szczególnie istotne jest to w odniesieniu do dzieci, u których prawidłowy rozwój fizyczny powinien wspierać odpowiedni rozwój intelektualny.